![]()
| INVENTORY ID | 20075300000 |
| TITLE | (4) 14" (355 MM) MORGAN 2 HIGH BAR MILL STAND |
| WORK ROLL DIA. | 14" |
| WORK ROLL FACE | 24" |
| ROLL CONFIGURATION (H/V) | HORIZONTAL |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | MORGAN |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1997 |
| MATERIAL ROLLED (STNLESS, LO CARBON, HI CARBON) | STEEL |
| PREVIOUS USE | BAR |
| WR BRG TYPE (ROLLER, SLEEVE, FABRIC) | ROLLER |
| WR BRG LUBE TYPE (GREASE, MORGOIL, SPRAY, AIR MIST) | GREASE |
| WINDOW HEIGHT | 61 |
| WINDOW WIDTH | 17 |
| HSG LENGTH | 70 |
| HSG WIDTH | 57 |
| HSG HEIGHT | 81 |
| HSG WEIGHT | 16700 |
| DIRECTION OF TRAVEL (VIEWED FROM OPERATOR SIDE) | NON DIRECTIONAL |
| FEATURES 1 | ALREADY DISMANTLED |