![]()
| INVENTORY ID | 20074300000 |
| TITLE | 16" (405 MM) MORGAN TWO HIGH BAR STAND |
| WORK ROLL DIA. | 16" |
| WORK ROLL FACE | 27.5" |
| ROLL CONFIGURATION (H/V) | HORIZONAL |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | MORGAN |
| YEAR OF MANUFACTURE | 2000 |
| MATERIAL ROLLED (STNLESS, LO CARBON, HI CARBON) | CARBON STEEL |
| PREVIOUS USE | BAR |
| WR BRG TYPE (ROLLER, SLEEVE, FABRIC) | ROLLER |
| ROLL OPENING MAX | 4 |
| DIRECTION OF TRAVEL (VIEWED FROM OPERATOR SIDE) | NON DIRECTIONAL |
| FEATURES 1 | ALREADY DISMANTLED AND IN STORAGE |
| FEATURES 2 | PINION STANDS (AVAILABLE SEPARATELY) |
| FEATURES 3 | DRIVE MOTORS (AVAILABLE SEPARATELY) |