| INVENTORY ID | 70011100000 |
| TITLE | 10 TON, 96' 2" SPAN, CRANE MANUFACTURING, CRANE |
| CAPACITY | 10 |
| SPAN | 96' 2 |
| VOLTAGE | 230 |
| MANUFACTURER | CRANE MANUFACTURING |
| CLASS | E |
| LIFT | 38' |
| OPERATION | SHIPPING |
| CONTROL TYPE | FRONT WIRED TYPE L - WITH VECTRAN RADIO |
| MAIN HOIST SPEED | 650 FPM |
| AUX HOIST SPEED | 350 FPM |
| BRIDGE SPEED | 150 FPM |
| TROLLEY SPEED | 150 FPM |
| HEADROOM | 8' 1" |
| MAX WHEEL LOAD | 67,000 |
| AGE | 1996 |
| TOTAL WEIGHT | 156,000 |
| OVERALL HEIGHT | 8' 1" |
| END CLEARANCE | 10.5" |