| INVENTORY ID | 70011000000 |
| TITLE | 20 TON, 460 VOLT, HOSIER CRANE (NCO) |
| CAPACITY | 20 TON |
| SPAN | 49' 6 |
| VOLTAGE | 460V / 3 PH / 60 HZ |
| MANUFACTURER | HOSIER CRANE |
| CLASS | CMAAC |
| LIFT | 22' - 6 5/8" |
| OPERATION | RADIO REMOTE |
| MAIN HOIST SPEED | 22 FPM, 27A, 20 HP |
| BRIDGE SPEED | 100 FPM, 8A, 3/4 HP |
| TROLLEY SPEED | 75 FPM, 1-6A, 1 HP |
| MAX WHEEL LOAD | 28,544 |
| AGE | 2014 |
| TOTAL WEIGHT | 25,828 |
| END CLEARANCE | 2" |