| INVENTORY ID | 20087900000 |
| TITLE | 10T ABOVE GROUND PROCESS LINE COIL CAR, USED COIL CAR |
| COIL CARS | 10 TON COIL CAR |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | UNKNOWN |
| CAPACITY | 10 TON |
| TYPE (BELOW GROUND / ABOVE GROUND) | ABOVE GROUND |
| MOTORIZED/NON-MOTORIZED | MOTORIZED |
| COIL OD | 60" |
| COIL WIDTH | 48" |
| COIL LIFT HEIGHT | 30" (Estimated) |
| HYDRAULIC LIFT CYLINDER DIA | 5" |
| HYDRAULIC LIFT CYLINDER STROKE | 32" |
| HYDRAULIC TRAVERSE CYLINDER DIA | N/A |
| HYDRAULIC TRAVERSE CYLINDER STROKE | N/A |
| DECK WIDTH | 48" |
| NUMBER OF WHEELS | 4 |
| DRIVE MOTOR VOLTAGE TYPE (AC / DC) | AC |
| OVERALL LENGTH | 80" |
| OVERALL WIDTH | 62" |
| OVERALL HEIGHT | 62" |
| TOTAL WEIGHT | 6220 LBS |
| FEATURE 1 | ONBOARD HYDRAULICS |
| FEATURE 2 | ALREADY DISMANTLED |