| INVENTORY ID | 20087400000 |
| TITLE | 10T ABOVE GROUND PROCESS LINE ASC COIL CAR W/LIFT, ROTATE, USED COIL CAR |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | ASC |
| YEAR OF MANUFACTURE | 2007 |
| MODEL NO | D29476 |
| SERIAL NO | 20745 |
| CAPACITY | 10 TON |
| TYPE (BELOW GROUND / ABOVE GROUND) | ABOVE GROUND |
| MOTORIZED/NON-MOTORIZED | HYDRAULIC MOTOR |
| COIL OD | 72" |
| COIL WIDTH | 60" |
| COIL LIFT HEIGHT | 31" |
| HYDRAULIC LIFT CYLINDER DIA | 9" |
| HYDRAULIC LIFT CYLINDER STROKE | 31" |
| HYDRAULIC TRAVERSE CYLINDER DIA | N/A |
| HYDRAULIC TRAVERSE CYLINDER STROKE | N/A |
| DECK WIDTH | ROLLERS |
| NUMBER OF WHEELS | 4 |
| TRACK GAUGE | 45" |
| DRIVE MOTOR HP | HYDRAULIC |
| OVERALL LENGTH | 62" |
| OVERALL WIDTH | 52" |
| OVERALL HEIGHT | 70" |
| TOTAL WEIGHT | 6385 LBS |
| FEATURE 1 | HYDRAULIC MOTORS DRIVE THE CRADLE ROLL, COIL SADDLE ROTATE AND TRAVEL |
| FEATURE 2 | COIL SCALE |