| INVENTORY ID | 20081500100 |
| TITLE | 40 FT. 10.5" DIA. X 31.5" FACE INDIVIDUALLY DRIVEN ROLLER TABLES |
| ROLL FACE | 31.5" |
| ROLL DIAMETER | 10.5" |
| LENGTH | 40' |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | SIMAC |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1993 |
| NUMBER OF ROLLS | 9 |
| GEARBOX RATIO | 56.123/1 REDUCER |
| MOTOR HP | 1 HP AC MOTOR 1750 RPM |
| MOTOR RPM | 1750 |
| MOTOR VOLTAGE TYPE (AC / DC) | AC |
| TABLE SPEED | 31.4 RPM ROLL SPEED |
| PREVIOUS USE | HOT ANGLE, CHANNEL FLATS OR ROUNDS |