| INVENTORY ID | 20081100000 |
| TITLE | 40 TON ABOVE GROUND PROCESS LINE MOTORIZED DANIELI COIL CAR WITH BLOCKER ROLLS, USED COIL CAR |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | DANIELI |
| CAPACITY | 40 TON |
| TYPE (BELOW GROUND / ABOVE GROUND) | ABOVE GROUND |
| MOTORIZED/NON-MOTORIZED | MOTORIZED - HYDRAULIC |
| COIL WIDTH | 80" |
| COIL LIFT HEIGHT | CYLINDER 18" |
| HYDRAULIC LIFT CYLINDER DIA | 10.5" |
| DECK WIDTH | 28.5" |
| DECK LENGTH | 94" |
| NUMBER OF WHEELS | 4 |
| WHEEL SIZE (DIA) | 24" |
| TRACK GAUGE | 3 |
| DRIVE MOTOR HP | 30 |
| DRIVE MOTOR RPM | 1765 |
| DRIVE MOTOR VOLTAGE | 230/460 |
| DRIVE MOTOR VOLTAGE TYPE (AC / DC) | AC |
| DRIVE MOTOR FREQUENCY | 60 |
| DRIVE MOTOR MANUFACTURER | WEG |
| OVERALL LENGTH | 280" |
| OVERALL WIDTH | 53" |
| OVERALL HEIGHT | 56" |
| TOTAL WEIGHT | 27,580 LBS. |