![]()
![]()
| INVENTORY ID | 20078800000 |
| TITLE | 72" (1830 MM) WIDE BRADBURY CUT TO LENGTH SHEAR LINE |
| PREVIOUS USE | SH |
| CUTTING TYPE | SH |
| CAPACITY | 72" |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | BRADBURY |
| YEAR OF MANUFACTURE | 2003 |
| MATERIAL PROCESSED (STEEL, STAINLESS, ETC.) | COLD ROLLED STEEL 50,000 PSI YIELD |
| TYPE (NON-CONT. OR CONTINUOUS) | NON-CONT |
| COIL WIDTH | 72" |
| ENTRY COIL O.D. MIN | 28 |
| ENTRY COIL O.D. MAX | 60 |
| ENTRY COIL I.D. MIN | 20 |
| ENTRY COIL I.D. MAX | 24 |
| DIRECTION OF TRAVEL (VIEWED FROM OPERATORS SIDE) | RIGHT TO LEFT |