![]()
| INVENTORY ID | 20077100000 |
| TITLE | 17' CONVEYOR, 27-1/2" ROLL FACE |
| TABLE WIDTH | 27 1/2" |
| ROLL FACE | 27.5" (700 MM) |
| ROLL DIAMETER | 3.5" (90 MM) |
| LENGTH | 17' - 3" |
| DRIVE ARRANGEMENT | CHAIN |
| NUMBER OF ROLLS | 17 |
| ROLL SPACING | 12" CENTERS |
| ROLL FABRICATION (SOLID, HOLLOW) | HOLLOW |
| ROLL BEARING TYPE (ROLLER, SLEEVE) | ROLLER |
| OVERALL LENGTH | 213" (5410 MM) |
| OVERALL WIDTH | 54" (1370 MM) |
| OVERALL HEIGHT | 51" (1295 MM) |
| TOTAL WEIGHT | 2760 LBS. (1252 KG) |