![]()
| INVENTORY ID | 20076700000 |
| TITLE | 1200 HP (890 KW) RPM INPUT 240/600, 1.56 RATIO, RPM OUTPUT 769, DANIELI RN480 GEAR REDUCER / SPEED REDUCER / GEARBOX USED |
| HORSEPOWER | 1200 |
| RPM INPUT | 240/600 |
| RATIO | 1.56:1 RATIO |
| RPM OUTPUT | 769 |
| GEARBOX SHAFT ARRANGEMENT | PARALLEL |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | DANIELI |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1988 |
| MODEL NUMBER | RN480 |
| SERIAL NUMBER | 907-105 |
| REDUCTION | DOUBLE |
| SVC FACTOR (1.0, 1.5 ETC) | 1.15 |
| GEAR TYPE (HERRINGBONE, WORM, ETC) | SINGLE HELICAL |
| BEARING TYPE | ROLLER |
| DIMENSION A | 12.40" |
| DIMENSION B | 31" |
| DIMENSION C | 31.73" |
| DIMENSION D | 62.70" |
| DIMENSION E | 30.70" |
| DIMENSION F | 11.81" |
| DIMENSION G | 57" |
| DIMENSION H | 52.5" |
| DIMENSION K | 4.52" |
| DINEMSION M | 7.67" |
| DIMENSION L | 6.3" |
| DIMENSION N | 44.50" |
| DIMENSION O | 7.50" |
| DIMENSION P | 8.66" |