![]()
| INVENTORY ID | 20072300000 |
| TITLE | 17" (431MM) UNITED 2 HI COMBINATION PINION STAND |
| NEW ARRIVAL | TRUE |
| PITCH DIAMETER | 17" |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | UNITED |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1985 |
| YEARS WHEN UPGRADES PERFORMED | 1987 |
| SERIAL NUMBER | 2Y-42155 |
| STAND CONFIGURATION (2HI, 3HI) | 2 HI |
| CONFIGURATION (VERTICAL/HORIZONTAL) | HORIZONTAL |
| RATED HP | 1250 |
| RATED RPM | 300/720 |
| RATIO TO 1 | 1.583 |
| REDUCTION | SINGLE |
| HEIGHT TO CENTERLINE OF OUTPUT SHAFT | 26" / 43" PINION SHAFTS |
| INPUT SHAFT DIA | 8.25" |
| OUTPUT SHAFT DIA | 8.0" |
| GEARING FACE | 21" /18" |
| GEAR TYPE (HERRINGBONE, WORM, ETC) | DBLHEL |
| GEARING P. D. | 17 |
| DIMENSION WIDE HOUSING | 72" |
| DIMENSION WIDE OVER SHAFTS | 104" |
| DIMENSION LONG | 104" |
| DIMENSION HIGH | 61" |
| HOUSING TYPE | FAB |
| PREVIOUS USE | BAR MILL |
| FEATURES 1 | ALREADY DISMANTLED |