![]()
| INVENTORY ID | 20072200000 |
| TITLE | 17" (431MM) UNITED 2 HI COMBINATION PINION STAND |
| NEW ARRIVAL | TRUE |
| PITCH DIAMETER | 17" |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | UNITED |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1985 |
| SERIAL NUMBER | 2Y-42154 |
| STAND CONFIGURATION (2HI, 3HI) | 2 HI |
| CONFIGURATION (VERTICAL/HORIZONTAL) | HORIZONAL |
| RATED HP | 1250 |
| RATED RPM | 300/720 |
| RATIO TO 1 | 2.2353 |
| REDUCTION | SINGLE |
| HEIGHT TO CENTERLINE OF OUTPUT SHAFT | 26" / 43" PINION SHAFTS |
| INPUT SHAFT DIA | 9" |
| OUTPUT SHAFT DIA | 8.25" |
| GEARING FACE | 21" /24" |
| GEAR TYPE (HERRINGBONE, WORM, ETC) | DBLHEL |
| GEARING P. D. | 17" |
| DIMENSION WIDE HOUSING | 84" |
| DIMENSION WIDE OVER SHAFTS | 110" |
| DIMENSION LONG | 110" |
| DIMENSION HIGH | 62" |
| HOUSING TYPE | FAB |
| PREVIOUS USE | BAR MILL |
| FEATURES 1 | ALREADY DISMANTLED |
| FEATURES 2 | CLEANED AND PAINTED |