![]()
| INVENTORY ID | 20071200000 |
| TITLE | 14" LUFKIN PINION STAND |
| NEW ARRIVAL | TRUE |
| PITCH DIAMETER | 14" |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | LUFKIN |
| PITCH DIAMETER | 14" |
| RATED HP | 900 |
| RATED RPM | 222/153 |
| BEARING TYPE | ROLLER |
| DIMENSION WIDE HOUSING | 60 |
| DIMENSION LONG | 67 |
| DIMENSION HIGH | 48 |
| WEIGHT | 10400 |
| PREVIOUS USE | BAR MILL |
| FEATURES 1 | ALREADY DISMANTLED |