![]()
| INVENTORY ID | 20070900000 |
| TITLE | 50 TON (45 MT) DRAFTO MOTORIZED TELESCOPIC COIL LIFTING TONG $27,500 |
| CAPACITY | 50 |
| NEW ARRIVAL | TRUE |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | DRAFTO |
| EYE ORIENTATION | HORIZONTAL |
| COILID | 16" TO 24" |
| COIL OD | 90" O.D. MAX |
| COIL WIDTH | 30" TO 76" WIDE |
| OPERATING METHOD | MOTORIZED |
| OPEN HEIGHT | 104 |
| OPEN WIDTH | 78 |
| ELECTRIC MOTOR RATING (HP) | 1.5 |
| ELECTRIC MOTOR RPM | 1150 |
| ELECTRIC MOTOR VOLTAGE TYPE (AC / DC) | DC |
| LENGTH | 92 |
| WIDTH | 48 |
| HEIGHT | 104 |
| WEIGHT | 5920 |