![]()
| INVENTORY ID | 20065100000 |
| TITLE | 26' X 24" WIDE HYTROL MODEL TA BELT CONVEYOR |
| TABLE WIDTH | 24" |
| ROLL FACE | 28" |
| LENGTH | 26' |
| DRIVE ARRANGEMENT | CENTER DRIVE |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | HYTROL |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1997 |
| MODEL NO | TA |
| NUMBER OF ROLLS | N/A |
| ROLL SPACING | 28" BELT SUPPORT ROLLERS |
| ROLL FABRICATION (SOLID, HOLLOW) | HOLLOW |
| ROLL BEARING TYPE (ROLLER, SLEEVE) | ROLLER |
| PREVIOUS USE | SHEET RUNOUT CONVEYOR |
| OVERALL LENGTH | 311 |
| OVERALL WIDTH | 34 |
| OVERALL HEIGHT | 35 |
| TOTAL WEIGHT | 1360 |
| FEATURE 1 | ADJUSTABLE HEIGHT |
| FEATURE 2 | ALREADY REMOVED AND READY TO SHIP |