![]()
| INVENTORY ID | 20059200000 |
| TITLE | 15 TON (14 MT) ACCO TELESCOPING LIFTING TONG $6600 |
| CAPACITY | 15 |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | ACCO |
| SERIAL NO | 10-2718-5 |
| EYE ORIENTATION | HORIZONTAL |
| COILID | 16" TO 20" |
| COIL OD | 90 |
| COIL WIDTH | 22" TO 92" |
| OPERATING METHOD | ELECTRIC |
| OPEN HEIGHT | 79 |
| CLOSED HEIGHT | 79 |
| OPEN WIDTH | 32" TO 102" |
| CRANE HOOK OPENING | 4" x 12" |
| ELECTRIC MOTOR RATING (HP) | 0.5 |
| ELECTRIC MOTOR RPM | 1140 |
| ELECTRIC MOTOR VOLTAGE | 230-460 |
| ELECTRIC MOTOR VOLTAGE TYPE (AC / DC) | AC |
| VOLTAGE FREQUENCY | 60 |
| ELECTRIC MOTOR AVAILABILITY | YES |
| LENGTH | 79 |
| WIDTH | 59 |
| HEIGHT | 33 |
| WEIGHT | 2,200 |