![]()
| INVENTORY ID | 20058525000 |
| TITLE | 20" DIA. X 72" WIDE (508 MM X 1830 MM) MODEL ST500-72 BUTECH SIDE TRIMMER |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | BUTECH |
| MODEL NO | ST500-72 |
| MATERIAL | STEEL |
| WIDTH | 72 |
| PRODUCT WIDTH MAX | 84 |
| PRODUCT WIDTH MIN | 72 |
| KNIFE STYLE (ROTARY/STRAIGHT) | ROTARY |
| KNIFE DIAMETER | 20" |
| KNIFE WIDTH | 1.12 |
| ARBOR DIAMETER | 12 |
| MATERIAL SPEED | 130-400 FPM (DEPENDING ON GAUGE) |
| PASS LINE | 26" |
| KNIFE MOTOR HORSEPOWER | 75HP |
| KNIFE MOTOR RPM | 650/1950 |
| KNIFE MOTOR VOLTAGE | 240 |
| KNIFE MOTOR (AC OR DC) | DC |
| KNIFE MOTOR MANUFACTURER | GE |
| KNIFE MOTOR AVAILABLE | YES |