![]()
| INVENTORY ID | 20053700000 |
| TITLE | 19' INDIVIDUALLY DRIVEN ROLLER TABLES, 23-1/2" FACE X 9-1/2" DIA HOLLOW ROLLS |
| TABLE WIDTH | 23.62 |
| ROLL FACE | 23.62 |
| ROLL DIAMETER | 9.5 |
| LENGTH | 18'-11" |
| DRIVE ARRANGEMENT | INDIVIDUALLY MOTOR DRIVEN |
| YEAR OF MANUFACTURE | 2017 |
| NUMBER OF ROLLS | 3 |
| ROLL SPACING | 59 |
| ROLL FABRICATION (SOLID, HOLLOW) | HOLLOW |
| ROLL BEARING TYPE (ROLLER, SLEEVE) | ROLLER BEARING MOUNTED IN PILLOW BLOCKS |
| GEARBOX RATIO | 9:1 |
| MOTOR HP | 7.5 |
| NUMBER OF MOTORS | 3 |
| MOTOR RPM | 1710 |
| MOTOR VOLTS | 230/460 |
| MOTOR VOLTAGE TYPE (AC / DC) | AC |
| MOTOR FREQUENCY | 60 |
| MOTOR MANUFACTURER | SUMITOMO |
| MOTOR AVAILABLE | YES |
| TABLE SPEED | 460 FPM |
| DIRECTION OF TRAVEL (VIEWED FROM OPEATORS SIDE) | NON DIRECTIONAL |
| PREVIOUS USE | BAR MILL |
| OVERALL LENGTH | 18'-11" |
| OVERALL WIDTH | 66" |
| OVERALL HEIGHT | 40" |
| TOTAL WEIGHT | 11350 |
| FEATURE 1 | NEW, NEVER INSTALLED |