![]()
| INVENTORY ID | 20050600000 |
| TITLE | 66" (1676 MM) DANIELI TRAVELING DROPCUT SAW (NCO) |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | DANIELI |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1994 |
| TYPE | TRAVEL DROP CUT SAW |
| BLADE DIA. | 63" - 78" |
| BLADE WIDTH | 0.50 |
| BLADE MATERIAL | SPECIAL STEEL ALLOY |
| SAW TRAVEL DISTANCE | 118 |
| SAW CAPACITY HEIGHT | 20 |
| BLADE ARBOR DIA. | 9 |
| BLADE SPEED | 24,620 SFPM |
| BLADE FEED SPEED | 0.4" - 12"/SEC |
| MOTOR HORSEPOWER | 422 |
| MOTOR RPM | 1200-2400 |
| MOTOR VOLTS | 500 |
| MOTOR VOLTAGE TYPE (AC OR DC) | DC |
| MOTOR AVAILABLE | YES |