![]()
| INVENTORY ID | 20030600200 |
| TITLE | 148 HP, 1785 RPM, 660V, SIEMENS 447/9T INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 148 |
| SPEED | 1785 |
| VOLTAGE | 660 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 447/9T |
| ENCLOSURE | TEBC |
| SHAFT | SSES |
| DESIGN | A |
| CODE | G |
| TYPE | F1 |
| INSULATION CLASS | F1 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 122 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | MF002580-3/31 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 6E449THFS8861AA-F3 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | TOP |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 1/2" |