![]()
| INVENTORY ID | 20030400200 |
| TITLE | 430 HP, 1735 RPM, 660V, SIEMENS 5011S, INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 430 |
| SPEED | 1,735 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 600 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 5011S |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| CODE | H |
| TYPE | CG2 |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 341 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | E11918-05-1 |
| WEIGHT | 5,120 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | TOP LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 13" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 1/2" |