![]()
| INVENTORY ID | 20030400100 |
| TITLE | 235 HP, 1735 RPM, 660V, SIEMENS 5011LTFS, INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 235 |
| SPEED | 1,735 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1800 |
| VOLTAGE | 660 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 5011LTFS |
| ENCLOSURE | TEBC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| CODE | TFS |
| INSULATION CLASS | F1 |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 194 |
| WEIGHT | 5,120 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | TOP LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 13" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |