| INVENTORY ID | 20026210000 |
| TITLE | 11.81" (300 MM) KZTS HEAVY DUTY BAR PEELER (NCO) |
| BAR DIA. MAX. | 11.81" |
| BAR DIA. MIN. | 6" |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | KZTS |
| NO. OF TOOLING HEADS | ONE |
| TOOLING HEAD FEATURES | FOUR HOLDERS |
| BAR LENGTH | 10' MINIMUM (1.3 M) |
| FEED RATE | 0.3 TO 6.5 FPM (0.1 - 2 MPM) |
| PRODUCT DIAMETER | 11.81" (300 MM) |
| DEPTH OF CUT | 0.157" - 0.315" (4 MM RADIAL) |
| MAIN SPINDLE RPM | 0 - 600 RPM (8 MM DIAMETER) |
| DRIVE MOTOR HP | 265 HP (200 KW) |
| NUMBER OF MOTORS | ONE |