![]()
| INVENTORY ID | 20020600000 |
| TITLE | 80 TON KRESS SC160T SLAB CARRIER (PARTS MACHINE) |
| MANUFACTURER OF EQUIPMENT | KRESS |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1997 |
| MODEL NO | SC160T |
| SERIAL NO | 05A11320 / WWW-068 |
| HOURS | 5375 |
| CAPACITY | 80 |
| PRODUCT | SLAB |
| PRIME MOVER | 621F |
| ENGINE | CATERPILLAR 41Z04036 |
| TRANSMISSION | CATERPILLAR 1WE03448 |
| TORQUE CONVERTER | CATERPILLAR 60T08676 |
| FRONT TIRES | 33.25 X 29 |
| BACK TIRES | 33 X 51 |
| SLAB LENGTH | 28' TO 35' |
| SLAB WIDTH | 56" TO 72" |
| TURNING RADIUS | 34 |
| CAR SPEED | 20 MPH LOADED; 25 MPH EMPTY |
| PREVIOUS USE | SLAB HAULER |
| OVERALL LENGTH | 48' |
| OVERALL WIDTH | 14'8" |
| OVERALL HEIGHT | 15'1" |
| FEATURE 1 | TEKLOGIX LOAD CONTROL |
| FEATURE 2 | SPARE CYLINDERS AVAILABLE |
| FEATURE 3 | AIR CONDITIONED CAB |