![]()
| INVENTORY ID | 20017040002 |
| TITLE | 3000 HP, 3582 RPM, 4160V, SIEMENS, 6811, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 3,000 |
| SPEED NAMEPLATE | 3582 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 3600 |
| VOLTAGE | 4160 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 6811 |
| ENCLOSURE | WP2 |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | E |
| CODE | KVA CODE E |
| TYPE | RG |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | SPLIT SLEEVE BEARING |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 360 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | E07671-01-1 |
| WEIGHT | 8,850 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | NO (FAB STEEL) |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 17" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/4" |