![]()
| INVENTORY ID | 20015705700 |
| TITLE | QTY (2) 500 HP, 400 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD8482, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED | 400 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 8482 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 815 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | NA |
| FIELD VOLTAGE | NA |
| FIELD AMPERAGE | 20.0 |
| FIELD RESISTANCE | 9.0 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | AH-2-78 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD28C29D006322 |
| SERVICE FACTOR | NA |
| INSULATION CLASS | B |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 14,800 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 13 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 29 3/4" |
| MOTOR LENGTH | 76" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 51" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 24" |