![]()
| INVENTORY ID | 20011180005 |
| TITLE | 75 HP, 400/1600 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 684AS, STAB SHUNT, DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED | 400 |
| SPEED 2 | 1600 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 684AS |
| TYPE | CD |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | TEVC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 255 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | N/A |
| FIELD AMPERAGE | 5.3 / .985 |
| FIELD RESISTANCE | 41.3 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DF-2-101 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD684E66BG |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | B |
| POWER SUPPLY CODE | DY-460-60-0 |
| WEIGHT | 4,850 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6" |
| SHAFT HEIGHT | 17" |
| SHAFT LENGTH | 56 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 27" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 22" |