![]()
| INVENTORY ID | 20010300103 |
| TITLE | 25 HP, 500/2000 RPM, 500V, RELIANCE, MC3612ATZ, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 25 |
| SPEED | 500 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 3612ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | FORCED VENT |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 44.00 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1997 |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 6.16/1.28 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 07K8848616 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,435 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 5/8" |
| SHAFT HEIGHT | 8 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 43" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 13" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 28" |