| INVENTORY ID | 13083100000 |
| TITLE | 12 HP, 260 RPM, 420 VOLT, MARATHON, 250M, INVERTER DUTY AC MOTOR ( 109 AVAILABLE ) |
| HORSEPOWER | 12 |
| SPEED | 260 |
| VOLTAGE | 420 |
| MANUFACTURER | MARATHON |
| FRAME | 250M |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| CODE | N |
| TYPE | TTS |
| INSULATION CLASS | H |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 26 |
| AMPERAGE | 17.2 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | WAA091942 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | NE250MHT518651AAW |
| WEIGHT | 1,540 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 65 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | BACK BOTTOM |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |