![]()
| INVENTORY ID | 13083000000 |
| TITLE | QTY. (174) 13.5 HP, 900 RPM, SIEMENS, 200L, INVERTER DUTY AC MOTORS |
| HORSEPOWER | 13.5 |
| SPEED | 900 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 200L |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| CODE | N |
| TYPE | TTS |
| INSULATION CLASS | H |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 30 |
| AMPERAGE | 19 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | NC200LHTPA18531AAL |
| WEIGHT | 603 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 60 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | BACK BOTTOM |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/8" |