![]()
| INVENTORY ID | 13078000000 |
| TITLE | 500 HP, 900 RPM, 4000 VOLT, WESTINGHOUSE, 4511, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED NAMEPLATE | 900 |
| VOLTAGE | 4000 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 4511 |
| ENCLOSURE | WP1 |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | N/A |
| CODE | K |
| TYPE | N/A |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | SEALED SLEEVE |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | FL83 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 5463AA-1 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 1768993 |
| WEIGHT | 7,870 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | NO |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 18" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 11" |