![]()
| INVENTORY ID | 13077900000 |
| TITLE | 800 HP, 710 RPM, 2300 VOLT, GENERAL ELECTRIC , 6355S, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 800 |
| SPEED NAMEPLATE | 710 |
| VOLTAGE | 2300 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 6355S |
| ENCLOSURE | TEWC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | N/A |
| CODE | F |
| TYPE | K |
| BEARINGS | SEALED SLEEVE |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | FL180 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 6942815 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5K6355CX1 |
| WEIGHT | 14,590 |
| DUTY | N/A |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | NO |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 27" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9 1/2" |