![]()
| INVENTORY ID | 13077300000 |
| TITLE | 200/60/25 TON, 80' SPAN, 460 VOLT, AC P&H CRANE |
| CAPACITY | 200 |
| SPAN | 80' |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| CLASS | F |
| LIFT | MAIN - 72'8" AHI - 74'3" AH2 78'5" |
| OPERATION | HOT METAL |
| CONTROL TYPE | SIEMENS VARIABLE FREQUENCY AND THYRISTOR FOR DC HOISTS |
| MAIN HOIST SPEED | 30 |
| AUX HOIST SPEED | 56 |
| BRIDGE SPEED | 300 |
| TROLLEY SPEED | 110 |
| MAX WHEEL LOAD | 150,000 |
| AGE | 2006 |
| OVERALL HEIGHT | 15'4" |
| END CLEARANCE | 16" |