![]()
| INVENTORY ID | 13077000400 |
| TITLE | 1412A, P&H, DOUBLE STRAIGHT SHAFT, EDDY CURRENT MAGNATORQUE BRAKE |
| SIZE OR MODEL | 1412A |
| MANUFACTURER | P&H |
| SHAFT TYPE | DOUBLE STRAIGHT |
| SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| SHAFT LENGTH | 4 9/16" |
| OHMS | 3.30 |
| LIST OR SERIAL NUMBER | 02010-11/83 |
| VOLTAGE | 230 |
| AMPS | 20 |
| WITH ALTERNATOR | NO |
| DIAMETER OPP DRIVE | 3" |
| LENGTH OPP DRIVE | 4" |