![]()
| INVENTORY ID | 13077000000 |
| TITLE | 20 TON TROLLEY, TT-12, 89' SPAN, 31' ACTUAL LIFT |
| CAPACITY | 20 |
| GAUGE | 7' (2134 MM) |
| VOLTAGE | 460/3/60 |
| MANUFACTURER | P&H |
| CLASS | BAR MILL CRANE |
| MAIN HOIST LIFT | 44' 10" |
| LIFT AUXILLARY HOIST | N/A |
| WEIGHT | 12,040 |
| MAIN HOIST SPEED | 75 HP/HEW444X |
| AUX HOIST SPEED | HOI ST 53 FPM/TROLLEY 150FPM |
| TROLLEY SPEED | 5 HP/HEW215 |
| OUTSIDE WHEEL WIDTH | 5' 1" |
| OVERALL HEIGHT | 3' 4" |
| ROPE DIAMETER | 9/16" |