![]()
| INVENTORY ID | 13028500000 |
| TITLE | 250 HP, 500/2000, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD4362, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED | 500 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 4362 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-BV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 415 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300/150 |
| FIELD AMPERAGE | 10.8/2.4 |
| FIELD RESISTANCE | 20 @ 25 DEGREE C |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | UG-2-25 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD435GA811C801 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 6,000 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 4 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 3/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 8 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 15" |
| MOTOR LENGTH | 80" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 30" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 45" |