![]()
| INVENTORY ID | 13019100000 |
| TITLE | 3 HP, 1150 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD189AT, SERIES USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 3 |
| SPEED | 1150 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 189AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SERIES |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 11.4 |
| DUTY | 60 |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | YF-8-130-YF |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD145LA028B001 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 150 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 2 3/8" |
| SHAFT HEIGHT | 4 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 20" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 7 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 10" |