| INVENTORY ID | 13015900000 |
| TITLE | 800 HP, 1783 RPM, 4160 VOLT, RELIANCE, 5810S, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 800 |
| SPEED NAMEPLATE | 1783 |
| VOLTAGE | 4160 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 5810S |
| ENCLOSURE | WP2 |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | E |
| TYPE | N/A |
| INSULATION CLASS | B |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 98 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 2X336089A2-WE |
| WEIGHT | 6,500 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 400 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 14 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7" |