![]()
| INVENTORY ID | 13015700000 |
| TITLE | 2000 HP, 1787 RPM, 4160 VOLT, RELIANCE, 6811S, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 2000 |
| SPEED NAMEPLATE | 1787 |
| VOLTAGE | 4160 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 6811S |
| ENCLOSURE | WP2 |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| INSULATION CLASS | B |
| BEARINGS | ROLLER BEARING |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 243 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | IX336089-A2-XE |
| WEIGHT | 9,915 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | NO |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 17 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 3/4" |