![]()
| INVENTORY ID | 13015200000 |
| TITLE | QTY (4) PMDY734, 3 HP, 750 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, SHUNT, PERMANENT MAGNET, DC TABLE MOTOR - UNUSED |
| HORSEPOWER | 3 |
| SPEED | 750 |
| TYPE | PMDY |
| FRAME | 734 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV-WP |
| FIELD OHMS | 1,000 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5MDY734P6 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | TL-268-TL |
| AMPS | 11.3 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| INSUL CLASS | F |
| WEIGHT | 470 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |
| SHAFT HEIGHT | 7 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 26" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 11" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 9 1/2" |