![]()
| INVENTORY ID | 13001100000 |
| TITLE | QTY (3) 50 HP, 1750/2000 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD409ATY, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 409ATY |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 81 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300/150 |
| FIELD AMPERAGE | 1.5/1.3 |
| FIELD RESISTANCE | 146 AT 25 DEGREE C |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | WE-1-116-WE |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD204PA988A802 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,755 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 3/8" |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| MOTOR LENGTH | 56" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 22" |