| INVENTORY ID | 12366200000 |
| TITLE | 40, 650 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD409AT, SHUNT DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED | 650 |
| SPEED 2 | 2550 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 409AT |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | TEAO |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 120 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | 120 |
| FIELD AMPERAGE | 5.88 / 1.2 |
| FIELD RESISTANCE | 14.6 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | JJ-1-566-JJ |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD204PA811A801 |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | 313-460-60-1 |
| LEADS FACING DRIVE END (RIGHT , LEFT, TOP) | LEFT |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 9 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 45" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 21 3/4" |