| INVENTORY ID | 12357100000 |
| TITLE | 5 HP, 1150 RPM, 240 VOLT, WESTINGHOUSE, 286-A, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 5 |
| SPEED | 1150 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 286-A |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| AMPERAGE | 17.8 |
| DUTY | CONT. |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 / 150 |
| FIELD AMPERAGE | .82 / 1.64 |
| FIELD RESISTANCE | 260 / 65 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 40K7169 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 1 |
| SERVICE FACTOR | 1 |
| INSULATION CLASS | CL-F |
| POWER SUPPLY CODE | NEM-C |
| WEIGHT | 365 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 7" |
| MOTOR LENGTH | 30" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 11" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 11" |