| INVENTORY ID | 12357000000 |
| TITLE | 3 HP, 1750 RPM, 240 VOLT, WESTINGHOUSE, 218-A, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 3 |
| SPEED | 1750 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 218-A |
| WINDING | SHUNT |
| SHAFT | TENV |
| AMPERAGE | 10.8 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 /150 |
| FIELD AMPERAGE | .34 / .68 |
| FIELD RESISTANCE | 624 / 156 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | IS-62 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 40K7170 |
| SERVICE FACTOR | 1 |
| INSULATION CLASS | CL-F |
| POWER SUPPLY CODE | NEMA-C |
| WEIGHT | 205 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 1/16" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 5 3/8" |
| MOTOR LENGTH | 23" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 8 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 10" |