| INVENTORY ID | 12355700000 |
| TITLE | 8000 HP (6000 KW), 700/1400 RPM, SIEMENS, REVERSING, ADJUSTABLE SPEED, AC SYNCHRONOUS MOTOR |
| HORSEPOWER | 8000 |
| RPM | 700/1400 |
| VOLTAGE | 3800 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 1DQ4041-6 BD 03-Z |
| SHAFT | DESS |
| SHAFT HEIGHT | 42" |
| FIELD EXCITATION AMPS | 351 / 667 / 628 |
| FIELD EXCITATION VOLTS | 101 / 192 / 181 |
| AMPERAGE | 539 / 1085 / 1089 |
| BEARINGS | SLEEVE |
| ENCLOSURE | WCFV |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 35 / 35 / 70 |
| DUTY | CONT. |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | D9850212002 |
| WEIGHT | 49,000 |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1998 |
| INSULATION CLASS | F |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 8 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 7" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 15" |
| OVERALL LENGTH | 126" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 13 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 78 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 78 1/2" |