| INVENTORY ID | 12355600100 |
| TITLE | 8000 HP (6000 KW), 700/1400 RPM, SIEMENS, REVERSING, ADJUSTABLE SPEED, AC SYNCHRONOUS MOTOR, AC INVERTER DUTY MOTOR |
| HORSEPOWER | 8000 |
| SPEED | 700 |
| VOLTAGE | 3800 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 1DQ4041-6 BD 03-Z |
| ENCLOSURE | WCFV |
| SHAFT | DESS |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | SLEEVE |
| PHASE | 3 |
| AMPERAGE | 539 / 1085 / 1089 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | D9850212001 |
| WEIGHT | 49,000 |
| DUTY | CONT. |
| SHAFT HEIGHT | 42" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 8 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 7" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 15" |