| INVENTORY ID | 12355300100 |
| TITLE | 3000 HP (2240/4480 KW), 450/1500 RPM, SIEMENS, REVERSING, ADJUSTABLE SPEED, AC SYNCHRONOUS MOTOR, INVERTER DUTY MOTOR |
| HORSEPOWER | 3000 |
| SPEED | 450 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1500 |
| VOLTAGE | 2960 / 3072 / 3300 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | IDQ3644-6BC03-Z |
| ENCLOSURE | FVWC |
| SHAFT | SESS |
| TYPE | REVERSING |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| AMPERAGE | 450 / 900 / 829 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | D9850212102 |
| WEIGHT | 34,000 |
| DUTY | CONT |
| SHAFT HEIGHT | 31 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 7 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 13 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |