| INVENTORY ID | 12355100000 |
| TITLE | 440 KVA, 460V PRI, 460/265 V SEC HAMMOND OUTDOOR TRANSFORMER - $4,750.00 |
| RATING | 440 |
| PRIMARY VOLTAGE | 460 |
| SECONDARY VOLTAGE | 460 / 265 |
| MANUFACTURER | HAMMOND |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| TAPS ABOVE AND BELOW | 4 TAPS - (2) 2-2/12% ABOVE AND BELOW |
| TAPS VOLTAGES | 453.472 - 448.437 |
| IMPEDANCE | 5.8% @ 170 DEGREE CELCIUS |
| TYPE | DRY TYPE K |
| WEIGHT | 2,080 |
| SERIAL NUMBER | CAT# DR440YYNT |
| TEMPERATURE RISE | 150 |
| DEPTH | 32" |
| WIDTH | 41" |
| HEIGHT | 59" |
| MEGGER | 5 MM |