| INVENTORY ID | 12340000000 |
| TITLE | 600 HP, 400/1200 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, FRAME MCD6881, USED DC MOTOR - "NEW" |
| HORSEPOWER | 600 |
| SPEED | 400 |
| SPEED 2 | 1200 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | MCD6881 |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 960 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 / 120 |
| FIELD AMPERAGE | 34.4 / 12.12 |
| FIELD RESISTANCE | 2.8 FOR 120 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | S/N3BS-4-1 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD685MA002C800 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 21,200 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 13 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 26 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 92 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 52" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 60" |